חוסנו של הטבע מאת: ד"ר יעל הלפמן כהן

Red-Dots-background

למול ההתמודדות שלנו עם חוסן הבית הפנימי שלנו
והתמודדות של חוסנו של הבית החיצוני שלנו
בזמן מלחמה והרס, נדמה שלמול הטלטלה וההרס וההרג, הטבע ממשיך בטבעו.
הדיסוננס בין הטבע הפורח והרס וההרג

חוסן ושיתוף

השנה 2005. הוריקן קתרינה היכה בארה"ב והעיר ניו-אורלינס נהרסה. בתים נהרסו, מכוניות נהרסו, יותר ממיליון איש נעקרו מבתיהם, אבל במרכז העיר עמדה שדרה של עצי אלון שלא קרה להם דבר. למעשה רק 4 מתוך 700 העצים מתו. רוב העצים שרדו !

כל עץ מותאם לעמוד בפני הסופה בדרכים שונות. למשל, בזמן הסופה העלים מעוצבים מחדש ומתקפלים לצורות ספיראליות כדי להפחית את החיכוך עם הרוח העוברת דרכם. הגזעים והענפים מעוצבים גם הם כספירלות המקנות להם חוזק מפני עוצמת הסופה. אבל ההפתעה הגדולה ביותר התגלתה מתחת לאדמה. השורשים של העצים משולבים אלו באלו. כך ההוריקן לא פוגע בעץ אחד, אלא פוגש מארג חסין, קהילה של מאות עצים.

חוסן הוא היכולת לעמוד בטלטלות, הפרעות או שינויים משמעותיים ובלתי צפויים בסביבה המקומית, ולהתאושש מהן. מבנה פנימי חזק כמו גזע ספיראלי יאפשר עמידה בטלטלות, אבל כשמגיע הוריקן החוסן הפנימי עלול לא להספיק. אז נזדקק גם לסביבה ולקהילה. חיבור של פרטים מייצר חוזק.
החוסן שלנו כקהילה התגלה עכשיו במלוא עוצמתו. המהירות שבה צצו יוזמות קהילתיות, מתוך הקהילות, לתמוך במפונים, בפצועים, בחיילים, בחטופים, מעורר השתאות. היוזמות האלה חשפו את השורשים הלא נראים שמחברים ביננו, ויעזרו לנו להיות עצי האלון למול ההוריקן שטרף אותנו.
חוסן כזה שנוצר משיתוף, לא רק יעזור לנו להחזיק מעמד אלא גם יאפשר לנו להיטען מחדש.

חוסן ומגוון

בכל פיסת טבע קטנה אפשר להבחין במגוון עצום של חיים. המגוון הזה הוא סוד החוסן של הטבע. ככל שהמגוון גדול יותר, כך החיים בטוחים יותר.

כאשר יש יותר מינים באותו תא שטח, המגוון מגביר את העמידות לשינויים. מגוון מינים מבטיח שלפחות חלק מהם ישרדו גם אם יש מכת מזיקים או מזג אוויר קיצוני. למשל, מזיקים רבים הינם ספציפיים לצמחים ואינם יכולים להתפשט בקלות בין צמחים במערכת אקולוגית מגוונת. בתקופת בצורת, מינים מסוימים הופכים לשכיחים יותר בעוד שאחרים נעשים נדירים. במהלך שנים רטובות, מערכת היחסים הזו מתחלפת. אבל המערכת האקולוגית עדיין מתפקדת ומספקת שירותים אקולוגיים, גם כשכמות המים בסביבה משתנה בצורה קיצונית.

המגוון האנושי שלנו בא לידי ביטוי בעוצמתו בימים אלו ותורם לחוסן שלנו. הוא מתבטא בריבוי רעיונות ויוזמות. אנשי טכנולוגיה, הסברה, חינוך, תרבות, מובילי דעת קהל וטאלנטים, כל אחד התנדב, יזם ויצר מהיכולות והידע שלו. יחד נוצר פסיפס תמיכה ייחודי ! המגוון האנושי של החברה הישראלית עוזר לנו לתפקד טוב יותר.

שיתוף הפוסט

רוצה לשמוע פרטים נוספים ולהירשם לחממה?
הזינוק שלך מתחיל כאן!

דילוג לתוכן