חדשנות מהטבע מאת: ד"ר יעל הלפמן כהן

Red-Dots-background

במאגר ההמצאות של הטבע יש מספר עצום של פתרונות שפותחו ונוסו בהצלחה במשך זמן בלתי נתפס, פתרונות מקיימים, יעילים ואפילו לא מוגנים בפטנט.

דמיינו שאתם פותחים את המחשב, ובמקום האותיות הצבעוניות של גוגל שכולם מכירים מעל חלון החיפוש, כתוב Nature בכל צבע שתבחרו. אתם יכולים להכניס לחלון החיפוש הקטן כל שאלה, והטבע יענה לכם !

אתגרים רבים המעסיקים את האנושות, אתגרים תכנוניים, חברתיים, וארגוניים כבר נפתרו בטבע. תהליך הלמידה וחיקוי של פתרונות הטבע מזוהה כיום עם תחום הביומימיקרי, (ביו= חיים, מימיקרי = חיקוי), תחום דעת בצמיחה עולמית.

במאגר ההמצאות של הטבע יש מספר עצום של פתרונות שפותחו ונוסו בהצלחה במשך זמן בלתי נתפס, פתרונות מקיימים, יעילים ואפילו לא מוגנים בפטנט.
למשל הרעיון שאפשר להילחם בחיידקים באמצעות מבנה חכם ולא באמצעות אנטיביוטיקה, התגלה על עור הכריש, ומשמש היום לפיתוח של משטחים דוחי בקטריות לבתי חולים.
פתרון של משטח המנקה את עצמו, ללא השקעת אנרגיה או חומרי ניקוי, התגלה גם הוא בטבע, ומזוהה עם אפקט הלוטוס. על בסיס מבנה זה כבר פותחו צבעי חוץ לבתים, חלונות, ובדים בעלי אפקט ניקוי עצמי.
חיפושיות אש המזהות אש ממרחק של 80 ק"מ (!) כבר הציתו את הדמיון של מהנדסים המנסים לפתח חיישן לגילו אש בעל ביצועים דומים.

יכולות-העל של הטבע עוזרות למהנדסים ומתכננים להציב יעד לשאוף אליו, להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי או לפחות להתקרב אל הרף הגבוה שהציבו

תחום הביומימיקרי מזמין אותנו להסתכל על הטבע כציידים ולקטים של המאה ה- 21, לראות בטבע מנוע חדשנות, לצאת לטבע לצוד פתרונות וללקט השראה.

כיום יש מתודולוגיות וכלים לתמיכה בתהליך חדשנות זה, לרבות שיטות חיפוש ומידול של פתרונות בטבע. מאגר המצאות הטבע עולה על גדותיו ומגוון המינים הוא מקור לחדשנות.

לאונרדו דה וינצ'י היטיב לתאר זאת כבר לפני מאות שנים כאשר אמר "האדם לא יוכל למצוא עצה טובה, פשוטה או ישירה יותר מהעצה של הטבע, כי בהמצאות הטבע אין דבר חסר ואין דבר מיותר".
ד"ר יעל הלפמן כהן
חוקרת, יזמית, יועצת ומרצה בתחום של ביומימיקרי, חדשנות בהשראת הטבע. מייסדת שותפה ומנכ"לית ארגון הביומימיקרי הישראלי, מייסדת חברת Naturecode העוסקת בחדשנות מהטבע בארגונים. מחברת הספר "המצאות הטבע- איך לייצר חדשנות בהשראת הטבע".

 

 

שיתוף הפוסט

רוצה לשמוע פרטים נוספים ולהירשם לחממה?
הזינוק שלך מתחיל כאן!

דילוג לתוכן